Iskolánk történelem-informatika szakos tanára, Máté Zsolt a PTE Interdiszciplináris Doktori Iskola hallgatójaként több szakmai konferencián vett részt az elmúlt hónapokban.

Elsőként a Hajnal István Kör 2020. augusztus 27-29. között megrendezett Határ – Határhelyzet – Határátlépés című konferencia második napján tartott előadást. Prezentációját Az 1956-os magyar menekültek útja a tengereken túlra – Az Amerikai Egyesült Államokba és Ausztráliába címet viselte. A rendezvényre a PTE Bölcsészettudományi Karán került sor személyes részvétel mellett.

Ezt követte nem sokkal a Nemzeti Emlékezet Bizottságnak Magyarország nemzetközi kapcsolatai a hidegháború éveiben című online konferenciája. Itt Kádár János és Nyikita Hruscsov az ENSZ Közgyűlésének XV. ülésszakán 1960-ban címen tartott előadást. A rendezvényre online került sor Microsoft Teams platformon 2020. szeptember 23-24-én.

Október 8-10. között került megrendezésre a Pro Scientia Aranyérmesek Társaságának kétévente zajló konferenciája. Idén a győri Széchenyi István Egyetem rendezte meg első alkalommal online az interdiszciplináris találkozót a Let’sMeet platformon. Kollégánk Magyarország részvétele 1956-os melbourne-i olimpián az ausztrál források tükrében címmel tartott előadást. A rendezvényről készült beszámoló az alábbi linken olvasható. (http://psat.hu/hirek/elmenybeszamolo-xv-psa-konferencia )

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Társadalomtudományi Konferencia szervezésében Social dynamics - Inequalities, integration, mobility and migration címmel tartottak nemzetközi konferenciát 2020. november 16-17-én. Máté Zsolt The American society’s reaction to the 1956 Hungarian revolution and refugee crisis in the view of letters written to John F. Kennedy (Az amerikai társadalom reakciója az 1956-os magyar forradalomra és menekültválságra a John F. Kennedynek írott levelek tükrében) címmel tartott angol nyelvű előadást. A tanácskozást online tartották a Zoom platformon.

Az egri Eszterházy Károly Egyetem Történettudományi Intézete 2020. november 27-28-án tartotta meg Zoomon „Idegen hadakban” címmel a külföldi hadseregekben szolgáló magyar katonák történetéről szóló országos konferenciáját. Az 1956-1957-es Könyörület Hadművelet (Operation Mercy) magyar résztvevői az amerikai hadseregben címmel tartotta meg előadását iskolánk tanára. A rendezvényről készült beszámoló az alábbi linken olvasható. (http://ujkor.hu/content/idegen-hadakban-tisztelges-kulfoldre-sodrodott-magyar-katonak-emlekenek-egy-rendhagyo-konferencia-margojara )

Kollégánk részvételét az Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ÚNKP-20-3-II. kódszámú Új Nemzeti Kiválóság Programja támogatta.

Kép forrása: NARA, College Park, MD. RG 338. "Record relating to" Personnel status reports. Box 41. Official Photos December 1956